Strona GłównaArtykułyKalendarzGaleriaStrona archiwalnaLinkiO nas


Czy można znaleźć meteoryty w Jaśle?

            Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Jaśle biorący udział w projekcie naukowo- badawczym w ramach Jasielskiej Ligi Naukowej z Lotosem pod tytułem: Jak możemy znaleźć i zbadać meteoryty w Jaśle? Przedstawili informacje o realizacji swojego  projektu.

           "Naszym   celem jest odszukanie i zbadanie meteorytów. Zadanie okazało się trudniejsze, niż przypuszczaliśmy. Wydawało nam się na początku, ze właściwie wszędzie mogą być kamienie, które mogą okazać się meteorytami. No bo tak naprawdę jest. Problem jest tylko w tym, aby je odszukać i odpowiednio zbadać. Samo badanie i klasyfikacja potencjalnych meteorytów to proces bardzo żmudny i złożony. Przekonaliśmy się o tym będąc z wizytą u pana Kazimierza Kwaśnego- kolekcjonera meteorytów.

Pierwszy kontakt  z panem Kazimierzem mieliśmy na spotkaniu krośnieńskiego oddziału PTMA w Obserwatorium Astronomicznym w Jaśle w dniu 22 listopada 2014 roku. Następnie  13 grudnia 2014 roku odwiedziliśmy pana Kazimierza  w jego domu w Brzyskach. Pan Kazimierz wraz ze swoją małżonką bardzo serdecznie nas przyjęli i ugościli. Kolekcjoner posiada ogromną wiedzę na temat meteorytów. Pokazał nam różne rodzaje okazów, które zgromadził. Opowiadał  o wyprawach w poszukiwaniu meteorytów na   Saharę oraz w okolicę Morasko i Pułtuska w Polsce. Dużo czasu poświęcił nam, młodym, żeby pokazać metodę badania mikroskopowego za pomocą trzech mikroskopów.

Pan Kazimierz udzielił nam ciekawego wywiadu, który nagraliśmy i zmontowaliśmy krótki film.

Ogromną niespodzianką dla nas były prezenty jakie otrzymaliśmy od Pana Kazimierza, a mianowicie były to okazy kamienno – żelaznego meteorytu.

Inna ciekawą pasją pana Kazimierza jest  zbieranie okazów geologicznych. Pokazał nam imponująca kolekcję geologiczną skał i minerałów z Polski i ze świata. Najciekawsze dla nas były skamieniałe drzewa pochodzące z naszego regionu. "

 Natalia Wróbel, Mateusz Koba i Szymon Michałowski – klasa 1c Gimnazjum Nr 2 w Jaśle

   

w Obserwatorium W pracowni
Spotkanie w Obserwatorium Pan Kazimierz w swojej pracowni
Kolekcja Skamieniałe drewno
Kolekcja meteorytów Skamieniałe drzewa