Strona GłównaArtykułyKalendarzGaleriaStrona archiwalnaLinkiO nas

Zaćmienie Księżyca 21 styczeń 2019 - Mariusz Świętnicki       W miniony poniedziałek, o poranku 21 stycznia mogliśmy podziwiać wyjątkowo malownicze całkowite zaćmienie Księżyca.
   Jakiś czas przed zjawiskiem zastanawiałem się nad lokalizacją punktu obserwacyjnego z ciekawą topograficznie lub architektonicznie linią zachodniego horyzontu, nad którą miało wystąpić zaćmienie. Po przeglądzie map wpadła mi w oko Dúbrava, mała wioska na Słowacji położona 600m.n.p.m. w masywie górskim Branisko, która wraz ze Spiskim Zamkiem - odległym o 4km., Tatrami - odległymi o 40 km. i zaćmionym Księżycem, odległym o 356 000km.,znalazły się mniej więcej w jednej linii.
  Fatalne prognozy pogody dla Podkarpacia i doskonałe dla rejonu Tatr zdecydowały o ostatecznym wyborze tego miejsca.

Fotografia powyższa: "10 Twarzy Zaćmienia" jest multiekspozycją wykonaną w godzinach 06:25 - 07:10. W tym czasie dramatycznie zmieniało się oświetlenie, co sprawiło mi największą trudność w opracowaniu całości, (ogniskowa 120mm)


Druga fotografia przedstawia częściowo zaćmiony Księżyc muskający tatrzańską grań. Piramida na lewo od tarczy Srebrnego Globu to oczywiście Łomnica, na szczycie której możemy odwiedzić obserwatorium słoneczne, (ogniskowa 300mm, godzina 07:14).
Użyty sprzęt to Sigma 70-300DG APO wraz z Nikonem D810.
Pozdrawiam

Mariusz Świętnicki