Strona GłównaArtykułyKalendarzGaleriaStrona archiwalnaLinkiO nas W dniu 29 IX 2012 roku o godzinie 13:00 w "Piwnicy Pod Cieniami" ul. Rynek 5 odbyło się jubileuszowe L Spotkanie Astronomiczne.

W spotkaniu brał udział Prezes PTMA dr Henryk Brancewicz. Po zagajeniu Prezes PTMA pogratulował kol. Szymonowi Michałowskiemu - uczniowiu klasy 5tej Integracyjnej Szkoły Podstawowej Nr 12 w Jaśle ( wchodzącej w skład Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle). Szymek, wraz z nauczycielką geografii Jadwigą Moskal odkryli asteroidę o tymczasowym oznaczeniu 2012 SC21.   
Uczniowie Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi oraz
Integracyjnej Szkoły Podstawowej Nr 12 w Jaśle biorą udział w międzynarodowej akcji poszukiwania planetoid jako jedyna w województwie podkarpackim i jedna z 15 szkół w kraju. Akcja trwa do 25 października, sa więc szanse na dalsze odkrycia.

Następnie dr Brancewicz przypomniał w skrócie historię PTMA, opowiedział równiez o działalności bieżącej.

Mariusz Świętnicki przedstawił kilkanaście nowych astrofotografii, zaś Przemysław Michalski zaprezentował swoje pierwsze filmy wykonane w technice TimeLapse.

Maciej Mącidym zapoznał nas z pracą reaktywowanej Sekcji Obserwacji Komet PTMA, poinformował nas również o kilku przyszłorocznych kometach.

Na zakończeni Wacław Moskal przedstawił kilka międzynarodowych projektów: NASA EARTHKAM, MoonKAM oraz International Astronomical Search Collaboration w których bierze udział Zesp[ół Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle oraz program Obserwacji Radiowych Drogi Mlecznej koordynowany przez Hands on Universe (zaś w Polsce przez Uniwersytet Jagielloński - udział biuerzę w nim Obserwatorium Astronomiczne I Liceum Ogólnokształcącego im. króla St. Leszczyńskiego w Jaśle.

Fotorelacja: (zdjęcia: Robert Michałowski i Wacław Moskal)
19092012 29092012 29092012
Spotkanie przebiegało w kameralnej atmosferze w przepieknych, zabytkowych wnętrzach "Piwnicy PodCieniami" Prezes PTMA dr Henryk Brancewicz gratuluje Szymkowi odkrycia asteroidy 2012 SC21 W pierwszym rzędzie po lewej Szymon Michałowski, z tyłu Mateusz Koba, który również należy do zespołu poszukiwaczy asteroid.
29092012 290982012 29092012
Dr Brancewicz przedstawia historię PTMA Przemek Michalski przy platformie do zdjęć w technice TimeLapse Pogadanka o SOK PTMA i kometach  - Maciej Mącidym