Strona GłównaArtykułyKalendarzGaleriaStrona archiwalnaLinkiO nas

Walny Zjazd Delegató PTMA Białystok 17 maja 2014

    W dniu 17 maja 2014 roku, w Białymstoku, odbył się Walny Zjazd Delegatów PTMA. Jako delegst naszego Oddziału miałem zaszczyt uczestniczyć w jego obradach.
Oto moja krótka relacja.
     Z Krosna wyjechałem w piątek 16 maja do Rzeszowa o godzinie 5:20 rano. W Rzeszowie wsiadłem do autobusu relacji Rzeszów - Białystok. Do Białegostoku dotarłem o godziniue 16:30. Obrady odbywały się w miejscu zakwaterowania w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania przy ulicy Jagienki. Obrady rozpoczęły się w sobotę o godzinie 9 w auli WSFiZ. Nie będę pisał co uchwalono i kto został wybranybo można to znaleść na stronie ZG PTMA. Według mojej oceny, na tym Zjeździe udało się połączyć tradycję z nowoczesnością. Wiemy, że potrzebne sa nowe trendy w Towarzystwie ale także trzeba zachować tradycję - bezwzględnie i koniecznie. Wszakże za pięć lat PTMA będzie obchodzić 100lecie istnienia. A to zobowiązuje.  Ktoś mi zadał pytanie: "Co to znaczy zachowywać tradycję? Znaczy to, ze PTMA istnieje od stu lat, możemy się porównywac z takimi organizacjami jakl Królewskie Towarzystwo Astronomiczne w Londynie czy Societe Astronomique de France. Sto lat działalności w Polsce ( I i II wojna swiatowa, komunizm itp) to jest niesamowita rzecz. PTMA jest jednym z najdłużej istniejących organizacji w Polsce. I udało się nam pogodzić sto lat działalności z wyzwaniami XXI wieku!

    Dla mnie niezwykłym preżyciem było to, że miałem zaszczyt przywieśc do Krosna cztery dyplomy uznania. Chodzi o pracę p. Jadwigo Moskal i grupy jej uczniów z Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle  czyli o amatorskie odkrycie dwóch planetoid.
   
    Podczas przerwy obiadowej odbyło się nieformalne spotkanie osób związanych z działalnością Sekcji Obserwacji Pozycji i Zakryć. Naradzie przewodniczył jej założyciel Marek Zawiksji. Miałem przyjemność zobaczyć ludzi, z którymi współpracowałem jako członek SOPiZ: Mieczysław Borkowski, Janusz Wiland, Franciszek Chodorowski, Wojciech Burzyński. Piekne spotkanie. Działalnośc SOPiZ na pewno będzie kontynuowana. Brakowało tylko Romana Fangora. Bardzo brakowało ....
    Mielismy też podczas Zjazdu możliwość wysłuchania Redaktora Naczelnego Uranii/PA. Obrady Zjazdu zakończyliśmy o godzinie 20.
    Podkreslić muszę znakomite przygotowanie Zjazdu pod względem logistycznym. Jest to wielką załugą Białostockiego Oddziału PTMA. Zarówno miejsce obrad jak i zakwaterowanie uczestników było perfekcyjnie przygotowane.
W niedzielę, 18 maja, o d\godzinie 9:30 wyjechałem z białegostoku przy pięknej, bezchmurnej pogodzie. Po raz pierwszy w życiu byłem w Białymstoku. Jestem zachwycony gościnnością jego mieszkańców. Piękne miasto. Do Krosna dotarłem o godzinie 20. Pomimo długiej podróży warto było być....

     

Grzegorz Kiełtyka
W drodze: Radzyń Podlaski Pałac Potockich
Pałac Potockich Pałac Potockich
Pałac Potockich Pałąc Potockich
Białystok
Obrady Białystok
Białystok Białystok
Białystok 2-14
Białystok 2014