Strona GłównaAktualnościKalendarzGaleriaStrona archiwalnaLinkiO nas

Ze wspomnień Grzegorza Kiełtyki  "Z Archiwum X"
     
William Bradfield.

     Dowiedziałem się dzisiaj (3 lipca 2014 roku), od mojego Przyjaciela, astronoma amatora Wacława Moskala, że 9 czerwca 2014 roku zmarł William Bradfield. Mieszkał w Australii. Obserwator, pasjonat astronomii, łowca komet.
    W 1987 r. w Polsce obserwowaliśmy kometę „Bradfielda”. William Bradfield był odkrywcą komet. W historii astronomii zajmuje chyba 3 miejsce pod
względem ilości odkrytych wizualnie komet. W latach osiemdziesiątych mój kolega z USA prenumerował mi miesięcznik „Sky & Telescope”. Tam przeczytałem o Williamie Bradfieldzie.
Wysłałem list do Australii. W liście napisałem gratulacje w związku z odkryciem przez pana Bradfielda nowej komety. I okazało się, że Pan Wiliam Bradfield odpisał, przesyłając mi swoje zdjęcie wraz ze słynnym szukaczem komet. Myślę, że warto, aby to zdjęcie Wiliama Bradfielda znalazło się na naszej  stronie.
    Kometę „Bradfielda” (
C/1987 P1
C/1987 P1
C/1987 P1 lub 1987 S) obserwowałem w Krośnie. Miała jasność ok. 4 magnitudo.

Wiliam Bradfield
Autograf W. Bradfielda
William Ashley Bradfield (ur. 20 czerwca 1927 - zmarł 9 czerwca 2014 r.). Był słynnym astronomem-amatorem, odkrywcą komet.
Urodzony w Levin, Nowa Zelandia, uzyskał tytuł licencjata z inżynierii mechanicznej na Uniwersytecie w Nowej Zelandii. Wyjechał do Australii, gdzie pracował jako naukowiec w systemac napędowych rakiet w fabryce rządowej niedaleko Adelajdy do czasu przejścia na emeryturę w 1986. W roku 1957poślubił swoją żonę Eileen  i miał trzy córki.

Bradfield wstąpił do Towarzystwa Astronomicznego w Południowej Australii w 1970 roku i oficjalnie rozpoczął polowanie na komety. 1 stycznia 1971 odkrył swoją pierwszą kometę po 260 godzin poszukiwań.Wszystkie swoje 18 komet odkrył wizualnie i był ich jedynym odkrywcą
W dobie wszechobecnych napędów "GoTo" warto zwrócić uwagę na sprzęt, na którym dokonywał odkryć.

  

Grzegorz Kiełtyka