Strona GłównaArtykułyKalendarzGaleriaStrona archiwalnaLinkiO nas

Protuberancje - 18 lipca 2017 - Wacław Moskal

        W dniu 18 lipca 2017 roku znalazłem chwilę czasu, aby poeksperymentować z kamerką planetarną Celestron NexImage 5 - stanowiącą część nagrody dla Koła Astronomicznego "Per Aspera ad Astra" działającego przy Zespole Szkół Miejskich w Jaśle za zajęcie I miejsca w w konkursie Polskiego Towarzystwa Astronomicznego i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Nasza szkolna przygoda z astronomią" W tym celu udałem się do Obserwatorium I LO w Jaśle, gdzie podłączyłem kamerkę do teleskopu Coronado Solar Max. Co prawda śliczna plama słoneczna zdążyła się już ukryć kilka godzin wcześniej za brzegiem Słońca, lecz widoczne były protuberancje.
Wyniki eksperymentów pozwoliłem sobie umieścić poniżej:

Protuberancja 18 LIP 2017 Protuberancje 18 LIP 2017 - W Moskal
Szczegóły jasnej protuberancji widoczne były przy krótkich czasach, rządu 1/30 sekundy i małym wzmocnieniu (gain = 6)
Stack z 250 klatek, Registax 6.0. Miejsce: OA ILO Jasło.
Oko ludzkie ma jednak większą rozpiętość tonalną. Dlatego aby uwidocznić wszystkie protuberancje widoczne okiem musiałem wydłużyć ekspozycje do 1/12 sekundy.  Stack z 250 klatek, Registax 6.0. Miejsce: OA ILO Jasło.
  Dzień wcześniej próbowałem fotografować Jowisza przy użyciu setupu: Celestron Nextar 127 + Celestron NexImage 5. Z powodu krótkiego czasu do dyspozycji (chmury), miejsca obserwacji (pod blokiem) na aviku znalazł się tylko 30 klatek nadających się do wykorzystania, w związku z czym efekt "nie powala" ale przynajmniej Jowisza udało się uwiecznić.

Jowisz 17 07 2017 - W. Moskal


Pozdrawiam,
Wacław Moskal