Strona GłównaArtykułyKalendarzGaleriaStrona archiwalnaLinkiO nas

Zjawisko Airglow 6/7 czerwca 2016 - Mariusz Świętnicki.

      Aktualnie, nisko nad południowym horyzontem możemy podziwiać Marsa i Saturna, które przemierzają jeden z najpiękniejszych obszarów nieba. Pola gęsto usiane gwiazdami i różnymi strukturami mgławic, wzbogacone obiektami z messierowskiej klasyki czyli gwiazdozbiory Wagi, Skorpiona i Wężownika. W nocy z 6 na 7 czerwca wybrałem się na Przełęcz Szklarską by utrwalić je na fotografii. Przypadkowo udało się także zarejestrować zjawisko określane terminem "airglow". Jak wyjaśnia Piotrek Guzik :  "Te powtarzające się smugi poprzedzielane ciemniejszymi pasmami są wynikiem tzw. atmosferycznych fal grawitacyjnych (choć nazwa jest taka sama, to nie mają one żadnego związku ze słynnymi falami grawitacyjnymi przewidzianymi przez Einsteina, których istnienie dopiero parę miesięcy temu udało się potwierdzić obserwacyjnie). Przy okazji przypomniałem sobie parę rzeczy związanych z tych zjawiskiem. Doczytałem, że odkryte ono zostało jeszcze w 1868 roku. Jeśli chodzi o jego źródło, to ultrafioletowe promieniowanie Słońca jest tylko jednym z czynników. Dodatkowymi jest promieniowanie kosmiczne oraz reakcje chemiczne, które zachodzą w górnych warstwach atmosfery". 
Parametry fotografii: 2016.06.06-07.22:54-00:29CWE. Obiektyw Sigma EX DG 1.4/50, f 2.8 + N.D300. Exp.21x180sek. 1x115sek. ISO1600.
Film powstał z klatek wykorzystanych do złożenia zdjęcia, czyli obejmuje przedział czasowy od godziny 22:54 do 00:29. Montaż tego materiału wykonał Jacek Adamik, za co mu jaki i Piotrkowi serdecznie dziękuję.

Pozdrawiam,
Mariusz Świętnicki  Air Glow (Zwane również "Niebieską poświatą" ) – jest to bardzo słaba emisja światła, której źródłem jest atmosfera planety. Jest to  zjawisko w zasadzie dość powszechnym. Niemniej jednak żeby je zobaczyć trzeba mieć perfekcyjne niebo i warunki obserwacyjne. Zjawisko jest spowodowane przez różne procesy w górnych warstwach atmosfery, takie jak rekombinacja atomów  zjonizowanych przez Słońce w ciągu dnia, luminescencja spowodowana promieniowaniem kosmicznym uderzającym w górne warstwy atmosfery i chemiluminescencja spowodowana głównie przez reakcjami hydroksylowymi jonów tlenu i azotu na wysokości kilkuset kilometrów. Nie jest ono widoczne w ciągu dnia z powodu rozproszenia światła słonecznego.
Air glow jest więc dość złożonym procesem fizyczno-chemiczny uzależnionym od promieniowanie UV Słońca a tym samym przebiega w cyklach 11 letnich z określonym maksimum i minimum.
https://en.wikipedia.org/wiki/Airglow
.