Strona GłównaAktualnościKalendarzGaleriaStrona archiwalnaLinkiO nas

Ze wspomnień Grzegorza Kiełtyki
 "Z Archiwum X"

     
Z mojego archiwum.

Jestem członkiem PTMA od 1979 roku. W moim „archiwum X” jest trochę zdjęć, które mogą rzucić światło na naszą działalność w latach osiemdziesiątych.
W 1983 roku do członków Krośnieńskiego Oddziału PTMA dołączył Witold Kosiek, w tamtym okresie pasjonat obserwacji i konstruktor sprzętu astronomicznego. W ciągu kilku  miesięcy w warsztacie mojego taty, Witold Kosiek własnoręcznie zbudował teleskop Newtona 250/1560 mm. Zwierciadło zakupił. Przy okazji pomógł mi zbudować teleskop Newtona 180 mm. „Uruchomienie” w tamtym czasie tak wielkiego teleskopu o średnicy zwierciadła 250 mm, stało się w Krośnie impulsem do rozpoczęcia profesjonalnych obserwacji astronomicznych. We wrześniu 1983 roku razem z Witkiem zorganizowaliśmy
uroczystość oddania do użytku naszych teleskopów. Na tę uroczystość przybył Jan Winiarski.Drugą serię zdjęć (czarnobiałe) wykonano 10 grudnia 1983 roku podczas Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego Oddziału Krośnieńskiego PTMA. Zebranie odbyło się w gmachu I LO im. Mikołaja Kopernika w Krośnie dzięki profesorowi Sewerynowi Kuncowi. Na zebraniu wybrano nowe władze Oddziału. Pan Jan Winiarski, dotychczasowy prezes, poprosił, aby nie wybierano go już na prezesa w następnej kadencji. Był we władzach naszego Oddziału od 1953 roku. Na prezesa wybrano Witolda Kosieka. Jan Winiarski został prezesem honorowym. Nadal wspierał działalność oddziału i w miarę swoich sił prowadził obserwacje.


Grzegorz Kiełtyka


Jan Winiarski
Jan Winiarski Jan Winiarski
Jan Winiarski Jan Winiarski
Witold Kosiek Witold Kosiek
Jan Winiarski Witold Kosiek