Strona Główna    AKTUALNOŚCI      OBSERWACJE     LINKI   Krótka historia Oddziału    Radosna twórczość Członków Oddziału          Informacje o Oddziale oraz o jego członkach                    Artykuły         Galeria             Efemerydy

 7 MAJ 2003 - Przejście Merkurego przed tarczą Słońca
(dodatek)

    Bez wątpienia hitem obserwacyjnym 2003 roku będzie możliwość zaobserwowania w dniu 7 maja przejścia Merkurego na tle tarczy Słońca. To rzadkie zjawisko będzie widoczne w całym swoim przebiegu z terenu Polski.
    Wschód Słońca 7 maja w Krośnie nastąpi o godzinie 5:01 c.w.e. O godzinie 7:11:40 brzeg planety Merkury pojawi się na tarczy Słońca. O godzinie 7:16:04 cała tarcza Merkurego widoczna będzie na tle Słońca. W tym momencie Słońce będzie na wysokości +20 stopni nad horyzontem. Rozpocznie się wędrówka planety po tarczy słonecznej. Merkury widoczny będzie jako mała tarcza (kropka) o średnicy 6 sekund. O godzinie 9:52 planeta osiągnie największe zbliżenie względem środka tarczy Słońca. Stopniowo z upływem godzin (!) Merkury będzie zbliżał się do przeciwległego brzegu Słońca. Zetknięcie tarczy z brzegiem nastąpi o godzinie 12:27:53 a ostatnie pożegnanie się z tarczą wypadnie o godzinie 12:32:17 przy wysokości Słońca +57 stopni.
    Całe zjawisko trwało będzie ponad 5 godzin! Pozwoli to nam na wykonanie licznych zdjęć i nagrań wideo a co najważniejsze, będziemy mogli napatrzeć się do syta na samego Merkurego, który nie jest przecież łatwym obiektem do zauważenia wieczorem po zachodzie czy rano przed wschodem Słońca. Do obserwacji przejścia potrzebny będzie mały teleskop lub lornetka. Pamiętajmy oczywiście o zabezpieczeniu wzroku przed Słońcem! Inaczej może to być nasza ostatnia obserwacja astronomiczna!
    W przypadku użycia teleskopu z filtrem słonecznym lub ekranem koniecznie co jakiś czas (np. co 10 minut) kierujmy teleskop w inne miejsce nieba aby nadmiernie się nie rozgrzał i nie uległ uszkodzeniu. Te środki ostrożności należy bezwzględnie przestrzegać aby szczęśliwie dotrwaćdo końca obserwacji.
    Dysponując służbą czasu możemy notować początki wejścia i zejścia planety z brzegów tarczy Słońca z dokładnością do 1 sekundy.
 
 
Efemeryda zjawiska :  7 V 2003 (środa):
wschód Słońca 5:01 cwe
I   kontakt : 7:11:40   wysokość Słońca 19 stopni
II  kontakt : 7:16:05   wysokość Słońca 20 stopni
Maksimum: 9:52:24   wysokość Słońca 44 stopni
III kontakt : 12:27:53 wysokość Słońca 57 stopni
IV kontakt : 12:32:17 wysokość Słońca 57 stopni
Średnica tarczy Merkurego 6 sekund

    Ostatnie widoczne w Polsce przejście Merkurego przed tarczą Słońca było widoczne 13 listopada 1986 roku. Zaraz po wschodzie Słońca można było dostrzec planetę na jego tarczy przez około 20 minut. Miałem szczęście widzieć to zjawisko będąc na platformie obserwacyjnej na dachu Instytutu Fizyki UMCS w Lublinie. Razem z kolegą Mieczysławem Paradowskim (PTMA Lublin) jako nieliczni w kraju widzieliśmy Merkurego na tle tarczy Słońca 11 pięter nad ziemią. W Polsce zjawisko to widział jeszcze Franciszek Chodorowski (PTMA Białystok) i jeden obserwator (też na wzniesieniu) w Łodzi. Powodem nielicznych obserwacji tego dnia była gęsta mgła na ziemią (patrz "Materiały Sekcji Obserwacji Pozycji i Zakryć PTMA" Grudzień 1986).
    10 maja 1973 roku pogoda w Polsce nie dopisała. Nie ma doniesień w "Uranii" o wynikach obserwacji przejścia Merkurego. A jest czego żałować. Merkury o średnicy kątowej 10 sekund przechodził na tle tarczy Słońca od godziny 8:49 do 14:18. W tym dniu padał śnieg z deszczem. Dzień przejścia poprzedził długi okres niepogody. (Patrz: " Materiały SOPiZ" grudzień 1988 artykuł Marka Zawilskiego "Warunki pogodowe podczas obserwacji zaćmieniowych 1961-1988")
    Poprzednie przejście Merkurego w miarę dobrych warunkach geometrycznych i pogodowych wystąpiło 9 maja 1970 roku a więc ... 33 lata temu!. W Krośnie członkowie PTMA obserwowali jego przebieg. Co ciekawe Merkury w swoim ruchu pozornym po tarczy Słońca zakrył swoją tarczą o średnicy 12 sekund małą plamę.(Patrz "Urania" 8/1970).
 
   Tak więc po 33 latach mamy okazję ponownej obserwacji tego zjawiska w całym jego przebiegu. Tym bardziej warto podjąć próbę obserwacji, że następne przejście Merkurego przed tarczą Słońca widoczne będzie w Polsce 9 maja ... 2016 roku.
  Poza tym warto potrenować tego typu obserwacje bo w 2004 czeka nas przejście Wenus przed tarczą Słońca. Nikt z obecnie żyjących nie widział tego typu przejścia bo ostatnie wystąpiło w roku 1882!
 

                                                                                                                                             Grzegorz Kiełtyka