Strona GłównaArtykułyKalendarzGaleriaStrona archiwalnaLinkiO nas


Półcieniowe zaćmienia Księżyca - 5 maja 2023.

   
W dniu 5 maja 2023 (piątek) mieliśmy w zasadzie jak na polskie warunki najlepszą okazję do obserwacji półcieniowego zaćmienia Księżyca. Kulminacja zjawiska nasąpiła o godz. 19:22 czasu polskiego kiedy blisko 97% tarczy Srebrnego Globu było zanurzone w ziemskim półcieniu (Magnituda -0.05). W południowo wschodniej Polsce wschód Księżyca miał miejsce ok. 19:55 czyli mniej więcej pół godziny później. Był to wciąż moment dosyć głębokiego zaćmienia o magnitudzie -0.14, gdzie blisko 90% tarczy Księżyca znajdowało się w półcieniu Ziemi.
Mój plan zakładał fotografię półcieniowego zaćmienia Księżyca podczas wschodu dokłądnie na tle Sanktuarium Św. Michała Archanioła i Bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym. Sanktuarium zostało wzniesione obok klasztoru O.O. Michalitów w latach 30-tych ubiegłego wieku i jest znanym miejscem zwłaszcza w aspekcie religijnym. Jest to obiekt wzniesiony w eklektycznym styl architektonicznym,  cechującym się trójnawowym korpusem i dwuwieżowa fasadą. Dzięki temu nietrudno rozpoznać go z daleka spośród innych zabudowań.
Miejscem obserwacji był zręciński przysiółek Śliwinki, a dokładnie partie szczytowe wzgórza 350m.n.p.m, odizolowanego od głównego pasma Przylasek potokiem. Do połowy XIX wieku rzekomo stały tutaj ruiny zamku rozebranego później przez miejscowych na cele budowlane.
Miejsce to znalazło się dokładnie na liniiazymutu wschodzącego Księżyca w odległości ok. 10km od wspomnianego sanktuarium.
Wschodu Księżyca nie było niestety widać w uwagi na kiepskie warunki pogodowe, jakie tego dnia panowały w Bieszczadach. Popołudniu przeszły tam burze i zachmurzenie utrzymywało się do samego wieczora. Poza tym masa powietrza zawierała dużo wilgoci. Srebrny Glob pojawił się kilka minut później nieśmiało nad planetarną warstwą graniczną oraz ławicami chmur. Duża koncentracja wilgoci spowodowała, iż zaćmienie półcieniowe nie było widoczne tak jak być powinno. Zjawisko uwidoczniło się później gdy Księżyc wzniósł się wyżej.
W tle na zdjęciu w odległości ok. 70km widać także oony maszt RTON Jawor nad Soliną.
Kiedy Księżyc wzniósł sie wyżej skomponował się nieźle z kościołem pw. Stanisława Biskupa Męczennika w Zręcinie.


Sprzęt: Nikon D5300 Sigma 150-600mm 150-450mm


Pozdrawiam serdecznie,

Mariusz Krukar