Strona GłównaArtykułyKalendarzGaleriaStrona archiwalnaLinkiO nas


Uroczyste otwarcie Obserwatorium w Tymcach
 
    17 września 2022 roku wraz z Piotrem Strzelczykiem mieliśmy przyjemność uczestniczyć w uroczystym otwarciu Obserwatorium  Astronomicznego. Tymcach (powiat Lubaczów województwo podkarpackie, ok. 10 km od granicy z Ukrainą). Obserwatorium  Astronomiczne powstało w 25 metrowej kolejowej wieży ciśnień. Wieża istnieje od 1954 roku i niegdyś służyła zaopatrywaniu w wodę lokomotyw parowych, kursujących na linii kolejowej nr 101 relacji Munina – Hrebenne. Wykorzystywana była w tym celu do początku lat 90-tych, kiedy to wraz z postępem technologicznym parowozy ustąpiły miejsca lokomotywom spalinowym.
W odległości ok. 300 metrów od budynku Obserwatorium powstało zaplecze noclegowe dla grup i osób indywidualnych odwiedzających ten obiekt.  Niestety aby dojechać autem trzeba nadłożyć 5 km.
    Obserwatorium wraz z bazą noclegową i zagospodarowaniem otaczającego terenu zostało wykonane w ramach rewitalizacji  odzyskanych starych zabudowań PKP i sfinansowane w większości z funduszy europejskich w ramach zadania „Ograniczenie problemów społecznych, gospodarczych i przestrzennych w gminie Lubaczów poprzez rewitalizację zdegradowanych obiektów pokolejowych i poprzemysłowych wraz z zagospodarowaniem otoczenia”z wkładem własnym gminy Lubaczów.

Sprzęt:
- astrograf GSO w systemie optycznym Ritchey-Cretien 14” 355mm średnicy i 2584 mm ogniskowej, który został posadowiony na montażu do prowadzenia za ruchem gwiazd po nieboskłonie Direct Drive ASA DDM 100. oraz oraz 130 mm refraktor LZOS
- Kamera ASI 6200 mono z zestawem filtrów interferencyjnych Baader Planetarium ( LRGB) oraz Baader Planetarium Ha, OIII i SII.
- kamera ZWO ASI 183MC
- teleskop słoneczny LUNT 130 mm,
- teleskop Newtona 12” na montażu Dobsona do obserwacji wizualnych

Przed Obserwatorium znajduje się budynek dawnej hydroforowni przebudowany na salkę konferencyjną oraz mały park nauki zawierający m.innymi żyroskop, równoważnię oraz zestaw przyrządów do eksperymentów optycznych.
Obserwatorium opiekują się znani miłośnicy astronomii Anna Olchowy i Szymon Ozimek.

Poniżej krótka fotorelacja.


Pozdrawiam
Wacław Moskal