Strona GłównaArtykułyKalendarzGaleriaStrona archiwalnaLinkiO nas


Częściowe zaćmienie Słońca  - 25 października 2022 - raport zbiorowy
   Mariusz Krukar - Szczepańcowa Wacław Moskal - Jasło   Józef Lubas - Krosno    Mariusz Świętnicki - Zręcin

Mariusz Krukar - Szczepańcowa

Mariusz prowadził obserwacje w Szczepańcowej koło Krosna.

Na szybko - eksperyment z kartka.
Dla zakrycia 39,6% środek Slonca - najjasniejszy nie byl zablokowany w przeciwienstwie to najbardziej skrajnych obszarow od gornej czesci. W konsekwencji zablokowana byla ta czesc Slonca, ktora odpowiada za pociemnienie brzegowe. Skutkowalo to tym, ze swiatlo, ktore padlo na kartke juz po zacmieniu bylo nieco bardziej zolte niz to, ktore odbijala kartka przy fazie maksymalnej. Widac tam,iz nie tyle ze jest ciemniej (i to duzo ciemniej) ale kartka jest bardziej biala!
Parametry obu zdjec: ISO 100 f/16 1/1600s 35mmJózef Lubas - Krosno
Jak to często bywa pogoda nie zawsze sprzyja w obserwacjach.Tak też było i dzisiaj. Pocieszeniem była prognoza pogody, z której wynikało, że w godzinach od 10-tej do południa jest szansa zobaczyć Słońce w chmurach. Tak też się stało i dzisiaj. O godz. 10:50 po raz pierwszy nasza dzienna gwiazda przebiła się przez chmury. Był to dobry prognostyk przed początkiem mającego wystąpić zjawiska.
W Krośnie o godz. 11:16 tarcza Księżyca według efemeryd zaczęła nasuwać się na tarczę Słońca, co udało mi się zaobserwowaćmetodą projekcyjną o godz. 11:22. Moje obserwacje miały miejscew odstępach kilkuminutowych do godz.13-tej. Najlepsza widoczność miała miejsce w samo południe tj. o godz. 12:00. Prawie pół godziny później o godz. 12:26 widoczna była faza maksimum zaćmienia wynosząca 49,9 %, a Słońce znajdowało się na wysokości 28 stopni nad horyzontem. Jako ciekawostkę podam, że wg programu Stellarium w tym czasie jasność Słońca spadła z wartości -26,75 mag do – 26,20 mag, dla oka niezauważalne ale jest to wartość 0,55 mag. O godz. 13-tej Słońce zostały pokryte chmurami aby ukazać się ponownie przed końcową fazą zjawiska  o godz. 13:31. Koniec zjawiska w Krośnie o godz. 13:35.

Wacław Moskal - Jasło

    W Jaśle obserwacje oraz transmisja zaćmienia Słońca odbyły się na tarasie Obserwatorium Astronomicznego I LO. Transmisję z kilkunastu ośrodków w Polsce (m. innymi Centrum Nauki Kopernik, PTMA Warszawa, PTMA Białystok, PTMA Gliwice) koordynowali koledzy z PTMA Warszawa zebrani w Centrum Nauki Kopernik. Transmisja odbywała się na ZOOMie, a następnie była retransmitowana przez CNK w mediach społecznościowych i na kanale YouTube. Poszczególne ośrodki prowadziły również równolegle swoje transmisje.
Logotyp naszej wspólnej akcji. Zrzutka z ekranu programu Zoom. Mieliśmy możliwość podglądu poszczególnych ośrodków - było to zabezpieczenie w razie braku pogody.

Transmisja Oddziału PTMA w Krośnie na kanale YouTube - film zrywa i są problemy z dźwiękiem ale priorytetem było połączenie na Zoomie.

Z oddziału krośnieńskiego w wydarzeniu uczestniczyli: Gregorz Kiełtyka, Lesław Materniak i Wacław Moskal. Z OA Jasło Ryszard Prajsnar. W sumie przewinęło sie około 300 asób w trakcie pokazu. Pogoda dopisała, Słońcs zniknąło jedynie na około 15 minut, tuż po fazie całkowitej.

11:43 11:55


Mariusz Świętnicki - Zręcin
Częściowe zaćmienie Słońca AD2022 za nami. W Zręcinie 80% czasu trwania zjawiska można było śledzić w doskonałych warunkach obserwacyjnych. Prognozy meteo były kiepskie, tym bardziej cieszy fakt wystąpienia świetnej przejrzystości powietrza, dzięki której mieliśmy obrazy o bardzo wysokich kontrastach. Księżyc nasuną się swoją południową półkulą na słoneczną tarczę. W okolicach jego bieguna doskonale widoczne były czarne profile olbrzymich, dziewięciokilometrowych szczytów, które fantastycznie przesuwały się na tle odległych granulacji, pochodni i plam słonecznej tarczy. To był naprawdę kapitalny spektakl natury. Parametry:2022.10.25. Newton 250/1520+diafragma fi 125mm+filtr+N.D810.Exp.1/400sek.ISO200. Zręcin

 12:15CWE

 12:31CWE