Strona GłównaArtykułyKalendarzGaleriaStrona archiwalnaLinkiO nas


Wiesław Pelczar (1945 - 2022)


Wiesław Pelczar urodził się w 1945 roku. Pochodził z miejscowości Besko, znajdującej się na trasie pomiędzy Rymanowem a Sanokiem.
    Z Wiesławem spotkałem się w 1985 roku. Mieszkał na osiedlu "Guzikówka" w Krośnie, był sąsiadem Witolda Kosiek, ówczesnego prezesa Oddziału krośnieńskiego PTMA. Nie należał do naszego Towarzystwa, był jednak aktywnym miłośnikiem astronomii. Obserwował zaćmienia Słońca, Księżyca, jasne komety. Na przełomie lat 1985/1986 obserwował kometę Halleya bez notowania wyników. Od roku 1988 uczestniczył w "Spotkaniach Astronomicznych" organizowanych przez Oddział krośnieński PTMA w I Liceum Ogólnokształcącym w Krośnie. Większość swojego życia zawodowego związał z Krośnieńskimi Hutami Szkła, gdzie pracował na Wydziale Produkcji Włókna Szklanego na tzw. kartoniarni.
    Wiesław bardzo pomógł wielu kolegom w budowie sprzętu astronomicznego. Dzięki Niemu koledzy Mariusz Świętnicki i Jacek Adamik mogli skonstruować swoje teleskopy. Pod koniec lat 80-tych wystarał się o kolorowe szkło w KHS dla budującego się w Łodzi Planetarium. Pamiętam, jak jadąc na Konferencję SOPiZ do Olsztyna, wiozłem to szkło w plecaku i dostarczyłem je po drodze do mieszkania p. Marka Zawilskiego w Łodzi. Wiesław miał również kontakty z astronomami- amatorami na Słowacji, stamtąd dostarczał sprzęt optyczny (zwierciadła, przyzmaty, okulary) dla miłośników astronomii w Polsce.
    Był pogodnym, dobrym człowiekiem. Jego drugą pasją, poza astronomią, była jazda na rowerze. Nieraz udawał się na wycieczki rowerowe z wnukiem do Królika Polskiego aby odwiedzić Śp. Wiesława Słotwińskiego, pokonując odległość około 27 km w jedną stronę.
Zmarł  5 maja 2022 . W dniu 7.05.2022 o godzinie 11:30 w kościele Sw. Piotra i Jana z Dukli w Krośnie odbyła się msza święta, po której nastąpiło odprowadzenie śp. Wiesława na pobliski Cmentarz Komunalny.
Cześć Jego Pamięci.

Opracował Grzegorz Kiełtyka

13.01.1988. Zdjęcie przyrządu do fotografowania nieba w pokoju W. Pelczara. Na ścianie Mapa Księżyca