Strona GłównaAktualnościKalendarzGaleriaStrona archiwalnaLinkiO nas

Śp. Jan Winiarski
(urodzony 14 lipca 1899 w Korczynie, zmarł 4 maja 1991 roku)

Jan Winiarski

Jan Winiarski urodził się w miejscowości Korczyna k. Krosna. Od młodzieńczych lat interesował się astronomią. W latach trzydziestych XX w. należał do Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Astronomii (dawna nazwa PTMA) oddział we Lwowie. W okresie międzywojennym był nauczycielem w kilku miejscowościach koło Krosna, gdzie dawał się poznać, jako niezłomny popularyzator astronomii. Po założeniu oddziału PTMA w Krośnie, był członkiem zarządu oddziału, wiceprezesem, a od 1968 r. prezesem. 

            Jan Winiarski zajmował się obserwacjami zaćmień Słońca i Księżyca, zakryciami gwiazd przez Księżyc. W latach trzydziestych obserwował gwiazdy zmienne. Największą jednak pasją Jana była popularyzacja astronomii. W latach 1953-1980 przeprowadził 200 publicznych pokazów nieba, w których wzięło udział około 15 tysięcy osób. Pokazy nieba przeprowadzał na krośnieńskim rynku oraz w okolicznych miejscowościach. Prawdopodobnie pokazów było więcej, gdyż liczba wyżej podana jest wzięta z archiwalnych protokołów oddziału.

            W 1973 r. obchodzonym w Polsce, jako Rok Kopernikowski, prezes oddziału PTMA w Krośnie Jan Winiarski, był inicjatorem budowy pomnika Mikołaja Kopernika przy I Liceum Ogólnokształcącym w Krośnie.

Osoba Jana Winiarskiego jest pamiętana do dzisiaj przez mieszkańców Krosna.

Obserwacje Jana Winiarskiego (G. Kiełtyka)