Strona GłównaAktualnościKalendarzGaleriaStrona archiwalnaLinkiO nas

Ze wspomnień Grzegorza Kiełtyki  "Z Archiwum X"
     
Całkowite zaćmienie Księżyca 4 V 1985.

    Zaćmienie Księżyca 4 maja 1985 roku było bez wątpienia przełomowym zjawiskiem dla obserwatorów-amatorów w Krośnie. W 1980 roku Jan Winiarski nawiązał kontakt z p. Markiem Zawilskim, przewodniczącym świeżo powstałej (w 1979 roku) Sekcji Obserwacji Pozycji i Zakryć PTMA. Wcześniej zła passa pogodowa nie dała nam szansy na wykonanie obserwacji na poziomie naukowym. W 1982 roku pogoda zawiodła podczas zaćmienia Księżyca (9 I 1982), podonie było w 1983 roku, kiedy to nie udało się zaobserwować serii zakryć Jowisza przez Księżyc. Dopiero majowe zaćmienie Księżyca w 1985 roku przebiegało podczas dobrej pogody.

        W Krośnie obserwatorzy zgromadzili się z teleskopami na drodze osiedlowej (osiedle Traugutta, Guzikówka). W obserwacji udział brali: Andrzej Bobek, Grzegorz Kiełtyka, Witold Kosiek, Wacław Moskal.

    Zaćmienie rozpoczęło się o godzinie 20:16 c.w.e i trwało do 23:26 c.w.e. Do obserwacji użyliśmy teleskopu Newtona 250 mm, refraktora 81/1200 mm, refraktorów 64/800 i lornetek. Z tego co się orientuję, to właśnie wtedy po raz pierwszy w Krośnie koledzy Witold Kosiek oraz Wacław Moskal wykonali zdjęcia naszego zaćmionego satelity. Dwóch obserwatorów notowało kontakty cienia Ziemi z kraterami. W. Kosiek zanotował 23 zaś G. Kiełtyka 9 kontaktów.

    Podczas fazy całkowitej można było obserwować zakrycia słabych gwiazd (koło 9 magnitudo) przez Księżyc. Okazało się, że przy użyciu teleskopu o aperturze 250 mm udał się nam zaobserwować 5 momentów zakryć. Były to jedyne obserwacje w Polsce wykonane podczas tego zaćmienia! 
 
Lesław Materniak obserwował to zaćmienie w Nowym Sączu (dom rodzinny jego żony).Tak to wspomina w swoich zapiskach:
   " Wieczorem obserwowałem zaćmienie Księżyca. Telskop zabrałem z Krosna. Nowy Sącz, ładna pogoda. "

Podczas fazy całkowitego zaćmienia, w pobliżu północnego bieguna Księżyca, widoczna była gołym okiem gwiazda alfa Wagi,

Na koniec pozwolę sobie zacytowac kilka zdań z mojego zeszytu obserwacyjnego:
    " Do godziny 22:30 c.w.e. warunki pogodowe bardzo dobre. Potem stopniowe pogorszenie pogody. Wokół Księżyca pojawia się "halo". Pod koniec obserwacji dają się zauważyć lekkie pasma chmur. Temperatura +5 stopni Celsjusza. Księżyc zauważono o 20:10 c.w.e. Wzszedł silnie czerwony. Zaćmienie miało kolor zielonkawy (sic!) i czerwony. Było stosunkowa jasne, gdyż przez refraktor 81 cm nie można yło zaobserwować zakryć gwiazd przez zaćmiony Księżyc. W ciągu całej obserwacji zaobserwowano 5 sztucznych satelitów Ziemi"



Grzegorz Kiełtyka

Teleskop Kosieka teleskop Kosieka
Budowa teleskopu 250/1560 mm. Krosno ul. Czajkowskiego. Zlewej Witek Kosiek - konstruktor teleskopu
Sierpień 1983r
Październik 1987
Teleskop Witolda Kosieka (250/1560mm)
Ząćmienie Zaćmienie
Zaćmienie Zaćmienie
Kilka zdjęć zaćmienia Księżyca