Strona GłównaAktualnościKalendarzGaleriaStrona archiwalnaLinkiO nas

Pół wieku gwiaździarstwa - czyli wybrane wspomnienia z obserwacji Józefa Lubasa cz III.

Zakrycie Wenus przez Księżyc w dniu 7 października 1988 r.

Miejsce obserwacji: Krosno
Przyrząd: refraktor 64/800 mm, pow. 30x
Służba czasu: stoper elektroniczny

 O godz. 01h30m udałem się na miejsce obserwacji. Warunki atmosferyczne pozwalają na prowadzenie większości obserwacji astronomicznych. Chmury występują nisko nad horyzontem. Obserwacje mogą być utrudnione przez zamglenie, głównie na małych wysokościach. Zachodzi obawa czy uda się zaobserwować zakrycie. Tak też się stało. Minęła godzina 02h03m – efemerydalny czas zakrycia. Nie widać Księżyca bowiem znajduje się nisko nad horyzontem – za chmurami.  Godzina 02h18m – Księżyc wyszedł zza chmur. Jednocześnie  warunki atmosferyczne uległy poprawie. Rozpocząłem baczną obserwację Księżyca wkrótce nastąpi odkrycie Wenus.

Odkrycie Wenus: 

Godz. 02.33.16             III kontakt Księżyca z Wenus, która błysnęła swoim blaskiem rozpoczynając wyjście zza tarczy
Godz. 02.34.40            IV kontakt – Wenus całą swoją tarczą wyszła zza Księżyca

 Wyjście Wenus zza tarczy Księżyca trwało 84 sekundy. Jasność Wenus -3,6 mg. Księżyc      w fazie -12. W czasie odkrycia znajdował się 6 stopni nad horyzontem. W dalszym ciągu obserwowałem oddalanie się Wenus od Księżyca do godz. 04.13. Wówczas nadciągnęły ponownie chmury, zakrywając Księżyc, Wenus, a po kilkunastu minutach całe niebo.

 

Zakrycie Wenus przez Księżyc w dniu 1 grudnia 2008 r.

 
Miejsce obserwacji: Krosno
Przyrząd: refraktor 64/800 mm, pow. 30x, lornetka 10 x 50
Służba czasu: stoper elektroniczny

 Mam szczęście do Wenus. Kolejna obserwacja zakrycia udała się. Po moim pierwszym historycznym już dokonaniu w dniu 08.10.1988 r. udało się po raz drugi. Przez ten okres kilkakrotnie obserwowałem Wenus w „biały dzień” kiedy to była w pobliżu Księżyca i można ją było dostrzec „gołym okiem”. Taka dzienna obserwacja zanotowana przeze mnie miała miejsce 02.11.1991 r. do godz. 11:45.

A dziś o godz. 16:15 warunki pogodowe były dobre, aczkolwiek można się było spodziewać wszystkiego. I tak właśnie o godz. 16:55 – znowu pojawiły się chmury zasłaniając super koniunkcję Jowisza, Wenus i Księżyc. O godz. 17:15 – poprawiło się na tyle, że obserwacja zakrycia udała się.

 Godz. 17:25,30             I kontakt Księżyca - początek zakrycia Wenus
 Godz. 17:26,25            II kontakt – Wenus zniknęła za Księżycem (koniec zakrycia)

Jak wynika z zanotowanej obserwacji zakrycie Wenus trwało 55 sekund. I tuż po tym zakryciu chmury ponownie nadciągnęły  na nasze niebieskie obiekty uniemożliwiając dalszy ciąg obserwacji.


Zakrycie Marsa przez Księżyc w dniu 22 marca 1991 r.

 Miejsce obserwacji: Krosno
Przyrząd: refraktor 64/800 mm, pow. 30x, lornetka 10 x 50
Start: 16:50
Koniec: 21:00 

Oczekiwane z wielkimi emocjami zakrycie Marsa przez Księżyc w Krośnie udało się połowicznie. Jeśli wziąć pod uwagę fakt, że tego typu zjawisko obserwowane było w Polsce przed 50 laty jego waga była tym większa. Pogoda cały dzień była słoneczna  chociaż nisko nad horyzontem widniało lekkie zamglenie i w każdej chwili sytuacja mogła się zmienić.      O godz. 16:50  przez refraktor widziałem już Marsa blisko Księżyca, a od 17-tej Mars widoczny był przez lornetkę. Nisko nad horyzontem świeciło Słońce. Jednakże od 17-tej na części nieba pojawiła się warstwa cienkich chmur goniona wiatrem. Obserwacja zakrycia Marsa udała się.

 Godz. 17:24,01 c.s.e.                I kontakt Księżyca - początek zakrycia Marsa
Godz. 17:24,27 c.s.e.                II kontakt – Mars zniknął za Księżycem (koniec zakrycia)

Godz. 17:26 Księżyc znalazł się wśród chmur. Trwało to 5 minut. Chmury ustąpiły. Godz. 17:52 chmury ponownie zawładnęły niebem. Nie widać Księżyca. Tak było do godz. 18:20,   o której to ukazał się Księżyc i Mars w odległości 10 minut kątowych. Takie przemieszczanie się chmur trwało do godz. 20-tej.Wówczas to pogoda znowu była wymarzona. Do godz.     21-szej podziwiałem piękną koniunkcję Księżyca i Marsa. Po sąsiedzku obserwowali w tych samych warunkach kol. Grzegorz Kiełtyka, Leszek Materniak i Łukasz Perec. Kol. Wacław Moskal w Krośnie na ul. Zielonej robił zdjęcia i nie widział zakrycia, natomiast kol. Marcin Rzepka w Turaszówce nie widział zakrycia ponieważ chmury tuż przed zakryciem zawładnęły niebem. Chmury szły z zachodu w kierunku północnym. W Rudnej Wielkiej koło Rzeszowa kol. W. Dziura nie obserwował zjawiska  z powodu zachmurzenia. W Łodzi panowało zachmurzenie, a w Warszawie padał deszcz. Obserwacje tego zjawiska przeprowadził mój Ojciec Teofil Lubas w rodzinnej Węglówce.

Teofil Lubas – Węglówka – artykuł z materiałów SOPiZ

Zakrycie Czerwonej Planety 22 marca 1991 r.

 Od dawna pasjonuję się obserwacją ciał niebieskich. Już w latach dziecięcych lubiłem obserwować zaćmienia Słońca i Księżyca, jak również wędrówki poszczególnych gwiazdozbiorów. Pamiętam słynne zaćmienie Słońca z 1954 r., chociaż nie wszystkie zjawiska notowałem. Do obserwacji zakryć Plejad i Marsa przez Księżyc w bieżącym roku zostałem zdopingowany przez grupę krośnieńskich miłośników nieba.

Jak się zdążyłem zorientować, należę do nielicznych, którym udało się zaobserwować przebieg tego zjawiska. Stąd też pragnę się podzielić moimi spostrzeżeniami na temat zakrycia Marsa w dniu 22 marca 1991 r.

Pogoda była w tym dniu słoneczna, chociaż nisko nad horyzontem rodziły się pasma chmur. O godz. 17-tej rozstawiłem własnej konstrukcji refraktor i skierowałem obiektyw w kierunku Księżyca. Ujrzałem Marsa i z ciekawością oczekiwałem momentu zakrycia.

Oto momenty jakie zanotowałem:
Zakrycie:            I kontakt            17;23,45
                        II kontakt            17:24.10 

O godz. 17:30 od zachodu zaczęły się przemieszczać ku wschodowi cienkie warstwy chmur, które w niewielkim stopniu przesłaniały Księżyc. Przed samym odkryciem chmury chwilowo przerwały swój przemarsz i tak przebieg odkrycia uważam dla mnie za bardzo udany. 

Odkrycie:            III kontakt            17:58,50
                        IV kontakt            17;59,20 

O godz. 18:05 chmury znów przesłoniły Księżyc, ale na szczęście samo odkrycie było bardzo dobrze widoczne. Z prawej dolnej części Księżyca ukazał się jakby mały jasny pęcherzyk, który wydłużał się, aż wreszcie oderwał. Widok Księżyca i Marsa był szczególnie piękny na tle ciemnego błękitu nieba.

Całość obserwacji dokonałem we wsi Węglówka w woj. krośnieńskim.

Zakrycie Antaresa przez Księżyc w dniu 4 kwietnia 1991 r.

 Miejsce obserwacji: Krosno
Przyrząd: refraktor 64/800 mm, pow. 30x, lornetka 10 x 50

 Królewska seria zakryć roku 1991 (Plejady, Mars, Antares) dobiegła końca. Rzadki to przypadek aby wszystkie tak wspaniałe zjawiska zachodzące w ciągu 2,5 miesiąca udało się zaobserwować w tym samym miejscu pomimo zmiennych warunków pogodowych. Z tych trzech zjawisk zakrycie Antaresa było najlepiej widoczne. Tym razem i pogoda była naszym sprzymierzeńcem. Pomimo niskiego położenia Księżyca i prawie jasnego nieba podczas odkrycia, zjawisko widziało 10 obserwatorów w 7 punktach obserwacyjnych.

 - SZ -573 Krosno: Lesław Materniak, Grzegorz Kiełtyka
- Krosno, ul. Czajkowskiego: Józef Lubas
- Krosno, ul. Zielona: Sabina Ł., Wacław Moskal
- Krosno Rynek: Łukasz Perec
- Krosno – Turaszówka: Marcin Rzepka
- Zręcin koło Krosna: Mariusz Świętnicki, Jacek Adamik
- Węglówka: Teofil Lubas
Widoczne było zakrycie i odkrycie Antaresa. Wspaniałe zjawisko dostarczyło wszystkim niezapomnianych emocji.

Zakrycie Plejad przez Księżyc 19/20 września 1989 r.

 Miejsce obserwacji: Krosno
Przyrząd: refraktor 64/800 mm, pow. 30x, lornetka 10 x 50 

Piękna słoneczna bezchmurna pogoda utrzymująca się przez cały dzień pozwalała optymistycznie spojrzeć na mające  wkrótce nastąpić zjawiska astronomiczne – zakrycie północnej części gromady Plejad przez Księżyc. Stąd też niezwykle starannie przygotowałem się do przeprowadzenia tej obserwacji będącej ósmym odcinkiem obecnej serii zakryć Plejad. Obserwację Plejad oraz ich nocnego gościa rozpocząłem o godz. 21-szej UT przy dobrych warunkach pogodowych. Wspaniały widok przez lornetkę oraz reflektor przy małym powiększeniu. W polu widzenia lornetki wyraźnie widać gromadę Plejad, na które coraz śmielej „naciera” nasz satelita. Z minuty na minutę odległość między nimi się zmniejsza. Jako pierwsza widoczna dla mnie znika gwiazdka Celeno. Następnie Tajgeta, Maja i Asterope. Ponieważ zakrycia zachodziły przy jasnym brzegu Księżyca jako pewne obserwacje traktuję zniknięcie Tajgety i Maji. Pozostałe ginęły w blasku Księżyca zbliżając się do jego tarczy.    W tym momencie spojrzałem przez chwilę na piękną konfigurację Księżyca oraz widocznej części Plejad – po czym przystąpiłem do notowania momentów odkryć przy ciemnym brzegu Księżyca. Najpierw odkryciu uległa Celeno, potem Tajgeta, Maja, Asterope oraz dwie inne bez nazw własnych, które udało mi się zaobserwować. Najokazalej wyglądało odkrycie Maji   i Tajgety. Przez chwilę jeszcze podziwiałem urok nocnego nieba żegnając się z nim do kolejnego spotkania. Rankiem raz jeszcze spojrzałem na Księżyc, który też rozstał się               z gromadą Kurcząt – M45, ale nie na długo bo w dniu 13 listopada, kiedy ponownie zagości na ich tle. Szczegółowe wyniki obserwacji poniżej. Była to wspaniała obserwacja, która dostarczyła mi niezapomnianych emocji.

Szczegółowe wyniki zakryć:
Czas UT                      USNO             Mag.         Zjawisko
22:07,16,24                 P 00067  4,2                   DD
22:24,55,36                 P 00110  3,8                   DD
22:44.57,32                 P 00043  5.4                   RD
23:08.46,41                 P 00067  4,2                   RD
23:12.26,08                 P 00110  3,8                   RD
23:30.23,42                 P 00116  5.8                   RD
23:32.20,27                 P 00121  6.4                   RD
23:52.45,33                 P 00197  6,8                   RD

 

Zakrycie Plejad przez Księżyc w dniu 18 lipca 1990 r.

 Miejsce obserwacji: Krosno
Przyrząd: refraktor 64/800 mm, pow. 30x, lornetka 10 x 50

Nie najlepsza zmienna pogoda, spore zachmurzenie oraz opady deszczu na trzy godziny przed zakryciem nie napawały optymizmem. Jednakże nie traciłem nadziei bowiem różnie to już nieraz bywało. Zupełnie tak samo było 7 października 1988 r. w czasie pamiętnej obserwacji zakrycia Wenus przez Księżyc. I stało się. Ponownie aura stała się moim sprzymierzeńcem. Deszcz przestał padać, chmury opadły występując nisko nad horyzontem. O godz. 1-szej Księżyc wyszedł zza chmur. Plejad nie widać, ale z minuty na minutę nastąpiła poprawa pogody. Wkrótce i one „zaświeciły”. Wspaniały widok przez lornetkę oraz refraktor przy małym powiększeniu. W polu widzenia lornetki wyraźnie widać gromadę Plejad, na które coraz śmielej „naciera” Księżyc. Z minuty na minutę odległość kątowa między nimi zmniejsza się. Począwszy od zakrycia Elektry do odkrycia Pleione rozpocząłem obserwację     i notowanie poszczególnych momentów (5 zakryć i 8 odkryć). W przerwach między zjawiskami mój wzrok skupiony był na pięknej konfiguracji Księżyca i Plejad – bowiem  tak wspaniały widok zdarza się bardzo rzadko zwłaszcza przy takiej fazie Księżyca (4 dni przed nowiem i zaćmieniem Słońca). Jakże szybko nadeszła godzina rozstania – czyli 3h40m,  o której to nadciągnęły ponownie chmury, zakrywając Księżyc, a po kilku minutach całe niebo. Była to wspaniała obserwacja, która dostarczyła mi niezapomnianych emocji.

Zakrycie Plejad przez Księżyc w dniu 3 luty 1990 r.

Obserwacja niezbyt udana ze względu na pogodę. Szybko przemieszczające się cienkie warstwy chmur uniemożliwiły przeprowadzenie obserwacji momentów zakryć. Udało się podziwiać wspaniałą koniunkcję Księżyca z Plejadami.

 
Zakrycie Plejad przez Księżyc w dniu 27 października 1988 r.

 Miejsce obserwacji: Krosno
Przyrząd: refraktor 64/800 mm, pow. 30x, lornetka 10 x 50
Obserwacji dokonano w godzinach  02:00 – 05:00.
Księżyc w fazie -95.
Udana obserwacja zakrycia gwiazdy Nr ZC 0563 – Taygeta.
Zakrycie: 03.17.48.38
Obserwacji dokonali również kol. G. Kiełtyka i L. Materniak.

O godz. 05:30 odnaleziono Merkurego na wschodnim horyzoncie.

 

Zakrycie Plejad w Krośnie -  21 lutego 1991 r.

 
Miejsce obserwacji: Krosno

Przyrząd: refraktor 64/800 mm, pow. 30x, lornetka 10 x 50 

Tym razem podczas ostatniego dobrze widocznego w Polsce zakrycia gromady Plejad warunki obserwacyjne w Krośnie były niezbyt korzystne. Po pięknym bezchmurnym dniu wystąpiło stopniowo rosnące zamglenie „halo” wokół Księżyca do efektu tęczy włącznie. Temperatura utrzymywała się w granicach od 0o  do -2oC. Narastające zamglenie nieba uniemożliwiło obserwację końcowych zjawisk. Mimo to w obserwacjach wzięła udział rekordowa liczba obserwatorów (14), którzy zanotowali 54 momenty zakryć. Obserwowano w 5 niezależnych punktach, co winno mieć ciekawe skutki w analizie redukcji tych obserwacji. Pełna lista obserwatorów przedstawia się następująco: Józef Lubas, Teofil Lubas (ojciec Józefa - również wieloletni miłośnik astronomii), Ryszard B., Jacek A., Łukasz P., Mariusz Ś., Grzegorz Kiełtyka, Renata K., Marcin Rz., Grzegorz i Marian K., Lesław Materniak, Wacław Moskal, Sabina Ł.

Osobiście zanotowałem 6 zakryć przy ciemnym brzegu Księżyca i 2 odkrycia przy jasnym brzegu Księżyca.


    
Teleskop   

dalej : cz IV komety


 powrót do Cz II Zaćmienia Księżyca