Strona GłównaAktualnościKalendarzGaleriaStrona archiwalnaLinkiO nas

Pół wieku gwiaździarstwa - czyli wybrane wspomnienia z obserwacji Józefa Lubasa cz III.

Kometa Levy – przebój  lata 1990

 Ten zaszczytny tytuł przypaść miał rok temu komecie Brorsen-Metcalf. W efekcie kometa została określona mianem skandalu roku. Natomiast o komecie Levy mieliśmy bardzo skąpe informacje. Sprawiła ona zapewne olbrzymią niespodziankę wszystkim, którzy ją obserwowali i tytuł przeboju lata z pewnością się jej należy.
Przysłowie mówi, że „komety chodzą parami”. Stąd też po obserwacji komety Austin należało się tego spodziewać. O ile kometa Austin była najciekawszą kometą ostatnich kilkunastu lat, to kometa Levy zaprezentowała się jeszcze bardziej okazale. Po raz pierwszy dzięki dużej jasności komety oraz bardzo dobrym warunkom atmosferycznym można było obserwować kometę okiem nieuzbrojonym, czego dokonałem w czasie maksimum jej blasku (+ 4.2 mg). Myślę, że ten fakt pozwala określić kometę Levy – przebojem roku 1990 r.

Kometę obserwowałem lornetką 10 x 50 mm, oraz refraktorem 68/400 mm wykonując 30 obserwacji. Począwszy od 18 lipca kometa jaśniała proporcjonalnie z dnia na dzień o 0,1 mg osiągając w dniu 22 sierpnia maksimum blasku. W zasadzie taka jasność komety utrzymywała się przez 6 dni-nocy. Następnie nastąpił spadek jej jasności. W dniu 31 sierpnia 1990 r. warunki pogodowe uległy pogorszeniu. Komety już nie odnalazłem. Również pierwsze dni września były deszczowe i pochmurne. W ten sposób nastąpiło moje pożegnanie z kometą. Jakie są jej dalsze losy?! Na to pytanie winni odpowiedzieć „komeciarze”  z południowej półkuli. Myślę, że i my dowiemy się o tym za pośrednictwem naszej Sekcji.

Kometa – Austin 1989c

Mimo iż była znacznie słabsza od jasności przewidywanej była atrakcją nocy majowych. Warto było poświęcić kilkanaście nie w pełni przespanych nocy by śledzić jej drogę wśród gwiazd. To właśnie kometa Austin okazała się jedną z najciekawszych komet ostatnich kilkunastu lat. Zaprezentowała się ciekawiej od swoich poprzedniczek m. In. Słynnej komety Halleya, Bradfielda, Lillera. Toteż wykonałem 19 obserwacji komety każdej pogodnej nocy począwszy od 23 kwietnia do 27 maja 1990 r. dysponując lornetką 10 x 50 mm, oraz refraktorem 67/800 mm.

    
Teleskop   

dalej : cz V Obserwacje różne


 powrót do cz III zakrycia