Strona Główna    AKTUALNOŚCI    OBSERWACJE     LINKI Krótka historia Oddziału  Radosna twórczość Członków Oddziału        Informacje o Oddziale oraz o jego członkach                  Artykuły       Galeria             Efemerydy

 31 MAJ 2003 -  Częściowe zaćmienie Słońca

    W sobotni poranek 31 maja 2003 po 4 latach od pamiętnego zaćmienia z sierpnia 1999 roku będziemy mogli obserwować częściowe zaćmienie Słońca i to o dużej fazie.
    Na kuli ziemskiej zaćmienie to widoczne będzie jako obrączkowe. My skupimy się na tym co czeka obserwatorów w Krośnie.
    Wschód Słońca nastąpi o godzinie 4. 31. cwe. W momencie wschodu tarcza Słońca bedzie już zaćmiona w 18 procentach. Wraz z podnoszeniem się Słońca faza zaćmienia będzie narastała. O godzinie 5.19 cwe nastąpi maksymalna faza zaćmienia: 81,6 procent. Nasza gwiazda dzienna bedzie widoczna w formie wąskiego sierpa na wysokości 6 stopni nad horyzontem. Godzinę póżniej zaćmienie zakończy się przy wysokości  Słońca 15 stopni. Koniec zaćmienia: 6. 19. cwe.
 Niskie położenie Słońca i duża faza zaćmienia to znakomity temat do wykonania pięknych zdjęć i nagrań video. Poza tym możemy próbować zanotować moment IV kontaktu, - chwilę końca zaćmienia częściowego. Robimy to z dokładnością do 1 sekundy. Warto na jakiś czas przed zaćmieniem znaleźć sobie dogodny punkt do jego obserwacji. Aby nie okazało się że zaćmienie było ale myśmy go nie widzieli bo przebiegło ono za pobliskim lasem albo budynkiem! Dogodnym miejscem dla tego typu obserwacji byłby szczyt wzgórza z widokiem otwartym na wschodni horyzont. W maju 1994 roku widoczne było częściowe zaćmienie Słońca nisko nad zachodnim horyzontem. Wtedy członkowie Oddziału Krośnieńskiego PTMA (Łukasz Perec, Wiesław Słotwiński, Grzegorz Kiełtyka) uzyskali zgodę dyrektora Stacji Telewizyjnej na Suchej Górze koło Krosna na obserwację zaćmienia z tarasu 110 metrowej wieży przekażnikowej. Warto było podjąć trud uzyskania pozwolenia, bo widok zaćmienia i panorama były imponujące. W czasie obserwacji Słońca 31 maja pomimo jego niskiego położenia bezwzględnie pamiętajmy o ochronie wzroku przed światłem, nawet podczas fazy maksymalnej zaćmienia! Używajmy filtrów słonecznych (np. szybki stosowane przez spawaczy o gestości 13). Uważajmy poza tym aby blask Słońca nie uszkodził teleskopu, nie mówiac już o aparacie czy kamerze video. Życząc wszystkim bezchmurnego poranka w dniu zaćmienia proszę o nadsyłanie raportów i zdjęć z obserwacji. Wszystkie będą zamieszczone na naszych stronach.
 
 
 
 
 
 

Grzegorz Kiełtyka